Drosmes apliecinājums – nogrieztas ausis
Arheoloģiskie izrakumi un zinātnieku pētījumi liecina, ka šajās acteku jeb tenočku teikās slēpjas daļa vēsturiskas patiesības. Acteki parādījās Meksikas ielejā vēlāk par visām citām naua ciltīm. Līdz tam viņi bija neliela klejotāju cilts, kas uzturējās kāda Rietummeksikas ezera tuvumā. Viņu pārvietošanās no turienes uz Teskoko ezera krastiem ir vēsturisks fakts.
Pareizi arī tas, ka vairākums acteku teikās minēto cilšu parādījušās ielejā vēlāk par actekiem. Tomēr šo cilšu ierašanās secība sajaukta, bet apmešanās vietas un daudzi citi sīkumi ir jau tīrā leģenda.
Ieradušies jaunajā vietā, tenočki apmetušies Teskoko ezera rietumu krastā – Čapultepekā. Bet, tā kā tenočki pastāvīgi sagādāja nepatikšanas saviem kaimiņiem, tie drīz vien apvienojās un uzbruka nemierīgajiem atnācējiem.
Sagrāve bija pilnīga. Virsaiti un lielāko daļu cilts locekļu aizveda uz Kuluakānas teritoriju un nometināja Tisapānā – tuksnešainā vietā, ko apdzīvoja, kā vēsta acteku hronikas, tikai indīgas čūskas un insekti. Kuluakānas pilsēta atradās pavisam tuvu, un tās valdniekam Koškošam bija visas iespējas novērot tenočku rīcību.
Nelielai acteku daļai izdevās aizbēgt laivās pār ezeru. Viņi paslēpās mazajās, zemajās saliņās. Bet pēc kāda laika kuluakānieši bija spiesti griezties pie saviem nesen uzvarētajiem pretiniekiem. Koškošs iesāka karu ar spēcīgo šočimilku cilti, un viņam ievajadzējās tenočku palīdzības. Izšķirošās kaujas laikā norisinājās interesanta epizode, kas sīki aprakstīta acteku hronikās.
Tenočki drosmīgi cīnījās ar šoči‑ milkiem un sagūstīja vairāk nekā trīsdesmit cilvēku. Bet pirms gūstekņu nosūtīšanas uz aizmuguri, kā to parasti darīja, viņi nogrieza katram gūsteknim vienu ausi.
Pēc kaujas Kuluakānas valdnieks visādi cildināja savus karotājus. Bet par sabiedrotajiem – tenočkiem Koškošs runāja ar neslēptu nicināšanu: viņi neesot pratuši sagūstīt nevienu cilvēku.
Mierīgi noklausījušies Koškoša apvainojošo runu, tenočki viņam jautāja:
– Kādēļ lielākajai daļai gūstekņu trūkst vienas auss?
Sapulcējušies neizpratnē klusēja, bet acteki atvēra savas somas un parādīja kaujas «trofejas» – nogrieztās ausis.
Tā atklājās patiesība, un visā zemē pirmo reizi izplatījās vēsts par drosmīgajiem un nežēlīgajiem acteku karotājiem.
Nākošajā gadsimtā šī slava reizē ar acteku uzvarām izplatījās tālu aiz ielejas robežām. Gandrīz visas Meksikas tautas baidījās no šī draudīgā vārda un ienīda to. Šis apstāklis, kā mēs vēlāk redzēsim, bija viens no galvenajiem Kortesa uzvaras cēloņiem.