«Celtnieki»
Acteku nostāstos un leģendās vairākkārt pieminēta noslēpumainā tolteku tauta.
Tolteki bija ļoti seni Meksikas ielejas iedzīvotāji. Viņiem piedēvē metālu lietošanas atklājumu. Viņus uzskata par arhitektūras, skulptūras un glezniecības pamatlicējiem. Un pats vārds «tolteks» acteku valodā nozīmē – «celtnieks», «arhitekts».
Toltekiem – vēsta acteku teiksmas – visas citas meksikāņu ciltis ir pateicību parādā par kultūras un mākslas sasniegumiem. Viņi iemācījuši tām kultivēt lauksaimniecības augus, celt izturīgas mūra ēkas, izgatavot audumus, izcirst statujas un reljefus.
Indiaņu pīpe ar uguns dieviem un vulkāna atveidojumiem.
Arheoloģiskie izrakumi Meksikas ielejā palīdzēja noskaidrot, ka šajās leģendās slēpjas patiesu vēsturisku notikumu tālas atbalsis.
Mūsu ēras pirmajos gadsimtos Teotiuakāna – tā sauca ciematu, kam pagāja secen Šitli lavas straumes – sāka strauji attīstīties. Tā izdevīgā atrašanās vieta pievilka arvien jaunus pārceļotājus no citiem Meksikas augstienes rajoniem.
Šīs pilsētas radītājus mūsdienu zinātnē pieņemts saukt acteku teikās pieminētās noslēpumainās tautas vārdā par tol‑ tekiem. Patiešām, Teotiuakānas iedzīvotāju radītā īpatnējā un augstā kultūra dziļi ietekmēja citu senās Meksikas tautu kulturālo attīstību. Šīs ietekmes pēdas arheologi atrod gandrīz visā Centrālās Amerikas teritorijā.
III – VI gs. Teotiuakānas iedzīvotāji apvienoja visus galvenos Centrālās Meksikas apdzīvotos rajonus. Tolteku sabiedrībā šai laikā notika svarīgas pārmaiņas. Mantiskās noslāņošanās rezultātā radās bagātie un nabadzīgie. Bagātie pakļāva nabadzīgos savai varai. Viņi sagrāba galvenos amatus cilšu savienībā.
Cilšu sadursmēs uzvarētāju rokās krita gūstekņi. Tos sadalīja visizcilākajiem karotājiem. Gūstekņus pārvērta vergos, kam bija jākalpo saviem saimniekiem. Viņu darba augļi padarīja cilšu aristokrātiju vēl bagātāku un palielināja mantisko atšķirību starp bagātajiem un nabadzīgajiem.
IV gadsimtā Teotiuakāna no maza ciemata pārvērtās par milzīgu pilsētu. Tās teritorija bija 750 hektāru. Lai gūtu labāku priekšstatu par šo platību, iedomāsimies taisnstūri viena kilometra platumā un septiņ‑ arpus kilometru garumā.
Lielākā daļa ēku šajā pilsētā bija celtas no lieliem, ar kaļķa javu sasaistītiem akmeņiem. Bet bija arī no saulē kaltētiem māla ķieģeļiem būvēti nami.
Tolteku akmens maska.
Izrakstīts tolteku māla trauks. Atrasts Teotiuakānā.
Kad bija atrakts tolteku galvenās pilsētas celtņu gigantiskais komplekss, zinātnieki saprata, ka Meksikas senās tautas dibināti nosaukušas Teotiuakānas iedzīvotājus par «celtniekiem».
Divi visinteresantākie Teotiuakānas arhitektūras pieminekli ir Saules un Mēness piramīdas. Patiesībā tās nav piramīdas tādā nozīmē, kā mēs esam pieraduši saprast šo vārdu, runājot par Ēģiptes faraonu gigantiskajām kapenēm. Centrālās Amerikas piramīdas ir milzīgas daudzpakāpju pamatnes tempļiem, kas pacēlās to lēzenajās virsotnēs. Tikai retos gadījumos piramīdu dziļumos apbedīja cilšu virsaišus vai augstos priesterus.
Mēness piramīda pacēlās pār pilsētu 42 metru augstumā. Tās virsotnē atradās templis, kas nav saglabājies līdz mūsu dienām, – acīm redzot, tas bijis celts no koka.
Vēl varenāka bija Saules piramīda, kuras augstums sasniedza 65 metrus.
Labi sacījis par šiem diviem ievērojamiem pieminekļiem acteku hronists:
«Tās [Saules un Mēness piramīdas] līdzīgas kalniem, un nav iespējams ticēt, ja kāds sacītu, ka tās darinātas ar cilvēku rokām.»
Arī mūsu dienās Saules piramīda atstāj neaizmirstamu iespaidu. Ja apstaigā un izmēra tās pamata visas četras malas, tad iegūst iespaidīgu skaitli – ap 240 metru.
Trīs terases dala piramīdu četrās daļās, kas pakāpeniski sašaurinās. Visa šī gigantiskā celtne izveidota no miljoniem saulē kaltētu ķieģeļu. Pēc tam sienas nosedza ar kaltiem akmeņiem un pārklāja ar apmetumu. No piramīdas augšējā laukuma atklājās brīnum jauks skats uz pilsētu un Teotiuakānas ieleju.
Tolteki bija ne tikai izcili arhitekti. Teotiuakānas celtnēs atklātās fresku gleznojumu paliekas un izrakumos atrastā trīs metrus augstā ūdens dievietes statuja izteiksmīgi vēsta par tolteku skulptoru un gleznotāju meistarību.
Valsts Ermitāžā Ļeņingradā glabājas vairāki šo seno meistaru lieliskie darbi. Šie unikālie eksponāti pastāvīgi sajūsmina muzeja apmeklētājus.
Vēlāko acteku vēstures avotu fragmentārās un neskaidrās vēstis norāda, ka IX gadsimta vidū Teotiuakānas iedzīvotāji pēkšņi atstājuši savu pilsētu. To apstiprināja arheoloģiskie izrakumi milzīgās pilsētas teritorijā.
Mums pagaidām vēl nav zināmi iedzīvotāju aiziešanas cēloņi. Taču lielais daudzums ogļu, kas atrastas vienā Teotiuakānas daļā, liek domāt par briesmīgu, postošu ugunsgrēku.
Vai šī ugunsgrēka cēlonis bija kaut kādu naidīgu cilšu uzbrukums Teotiuakānai? Vai arī tas liecina par lielu tautas sacelšanos? Iespējams, ka, izmocīti tempļu un piļu celšanā, vienkāršie ļaudis sacēlās pret saviem apspiedējiem, un pilsēta tika sagrauta sacelšanās laikā. Kāda bija vēsturiskā īstenība, to noskaidros tālākie zinātnieku pētījumi. Katrā gadījumā spāniešu iebrukuma laikā milzīgā pilsēta jau daudzus gadsimtus gulēja drupās. Retos, nejauši atklīdušos ceļotājus dziļi ietekmēja tās drupu varenība, un viņi nosauca to par Teotiu‑ akānu, kas acteku valodā nozīmē – «dievu dzīves vieta».
Saules piramīda.